Kandideeri mobiilsusuuringute labori assistendiks!
Oleme uue assistendi otsingutel, et leida laborile asjalik-oskuslik abiline, kes toetaks teadlasi nende töös. Selleks, et otsingud õige inimese meieni tooks, soovime anda siin blogipostituses mobiilsusuuringute labori elust väikese ülevaate.
Septembri saabudes valitseb akadeemilisel maastikul ikka selline uue hooaja tunne. Töörühmadega liituvad uued doktorandid ja hoogsalt tehakse algust nii projektikohtumiste kui ka õppetööga. Ka meie labor on tasapisi laienemas.
Meie labori meeskonda saab näha täpsemalt meie kodulehel (link). Hetkel on meid 13 inimest, kelle hulgas on kaasprofessorid, teadurid, doktorandid ja spetsialistid. Labori teadustöö tegeleb inimeste ruumilise liikuvuse mõistmise ja muude ühiskonnanähtustega seostamisega, kasutades liikuvusega seotud suurandmeid, registriandmeid ja ruumiandmeid. Meie teadlased tegelevad nii segregatsiooni, linnaruumi ja -keskkonna, kriiside, tegevusruumi kui ka inimeste liikuvuse uurimise ja kirjeldamisega.
Kuigi töörühma nimetus on labor, siis valgetes kitlites meid siiski ei näe: tegutseme peamiselt andmetega arvuti taga, välitöödel inimestega suheldes ning arvukate koostööpartneritega kohtudes.
Suuremad käsilolevad projektid, millega lähiaastatel tegeleme, on seotud näiteks Päästeameti, ministeeriumite, omavalitsuste ning rahvusvaheliste partnerülikoolidega. Näiteks järgneva kolme aasta jooksul tegeleme Cycle4Climate projekti raames jalgrattakasutuse uuringute ja sekkumistega Pärnus, Riias, Espoos ja Gävles. Vehicle2Grid projekt võtab vaatluse alla hoopis elektriautode laadimistaristu potentsiaali sotsiaalselt mitmekesises linnakeskkonnas nii Annelinnas, Utrechtis Hollandis kui ka Aveiros Portugalis. SUNSETi rahvusvaheline doktorivõrgustik tegeleb ülikoolide ja linnade koostööga rohe- ja digipöörde saavutamisel.
Labor on seotud ka kahe sel aastal alanud teaduse tippkeskusega: heaolu tippkeskuses vaatleme inimeste ja keskkonna kokkupuudet ning energiatõhususe tippkeskuses käsitleme korterelamute renoveerimise ja elektriautode laadimistaristu rajamise seoseid inimeste liikuvusega ja teisi sotsiaal-ruumilisi aspekte.
Meie labori kontor asub ajaloohõngulises Vanemuise 46 õppehoones, kus geograafia osakond on tegutsenud juba 105 aastat! Siin samas asub ka TÜ loodusmuuseum, samuti jagame hoonet TÜ loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekanaadiga. Tööruumid oleme korraldanud selliselt, et jagame korrust koos teiste inimgeograafidega. Majas on muidugi ka loodusgeograafid ja geoinformaatikud-kartograafid ning palju geograafiatudengeid. Meie labor toimetab geograafia osakonna all, mis on omakorda osa ökoloogia ja maateaduste instituudist.
Kõige suurem üksus, mille alla kuulume, on loodus- ja täppisteaduste valdkond, mis on üks neljast valdkonnast Tartu Ülikoolis. Seega oleme kõik Tartu Ülikooli töötajad. Pika traditsiooniga geograafia osakond koondab endas nii noori kui ka vanemaid akadeemilisi ja tugitöötajaid.
Labori töökorraldus võimaldab töötada Vanemuise õppehoones kohapeal, kuid tööülesannetest lähtuvalt on võimalik ka kaugtööd teha. Oluliseks peame iseseisvat tööaega ja head ajaplaneerimist. Muidugi on meil palju koostöökohti ning võimalus ühises kontoris kohal olles kasvõi jooksult asju arutada on sageli kõige mugavam ja efektiivsem töövorm.
Töökeskkonna puhul peame oluliseks, et on olemas ruum, kus saab keskenduda, kui ka ruum, kus saab kohtuda ja suhelda. Näiteks on meil osakonnas ühisruum, kus saab teistega kohvitassi taga kohtuda või lõunatada, kuid sageli läheme ka üheskoos lõunale. Samuti on meie jaoks oluline, et meil oleks soe, hea ning toetav õhkkond, kus alati võib pöörduda mõne teise poole abi ja hea nõu saamiseks. Ka osakonna sees on meil tavaks jagada parimaid praktikaid ja ülikooli töötajatena on meil võimalik abi saada erinevatest tugiüksustest.
Suur ülikoolipere tagab ka võimaluse saada osa töötajatele mõeldud koolitustest ja üritustest. Kalendris on erinevaid põnevaid sündmusi, olgu need siis ülikooli, valdkonna, instituudi või osakonna tasandil. Muidugi on meil ka laboriga mitmeid traditsioonilisi üritusi. Kõige tihedam aeg on jõulude ja uusaasta paiku, kuid ka suvekuudel kohtume kontoriruumidest väljaspool.
Näiteks laboriga on meil traditsioon käia jõululõunal, detsembri olulisim sündmus on pidulik geograafia osakonna aastapäev, inimgeograafidega tähistame uue kalendriaasta algust ning õppeaasta lõpeb loodus- ja täppisteaduste peoga botaanikaaias. Osakonnaga käime igal aastal veebruaris ka Käärikul suusaseminaril, kus saab tõepoolest suusatada ja hea ilma korral ka uisutada, lisaks muidugi kuulata põnevaid loenguid ja pidada huvitavaid diskussioone. Viimastel aastatel oleme leidnud laboriga uue tegevuse, kui käime üheskoos põgenemistubades. Traditsiooniks on ka suveseminar keset maaidülli Vaaba talus Kooraste külas, kus kuulame inspireerivaid esinejaid ja naudime ühist seltskonda.
Meie labori tähtsündmus on kahtlemata Mobile Tartu nimeline konverents, mis toimub iga kahe aasta tagant. Tegemist on inimeste liikuvuse uurimisega seotud teaduskogukonda ühendava rahvusvahelise konverentsiga, mis on olnud meie visiitkaardiks juba pea 18 aastat. Järgmine kord toimub konverents 2026. aasta juunis. Korraldusmeeskonda on kaasatud kogu labor, kuid labori assistendil on kindlasti kandvam roll projekti eest vedamisel. Konverentsi veebilehte ja galeriid saab näha siit: Mobile Tartu 2024 koduleht.
Kui tööülesandeid on võimalik lihtsasti ritta seada, vastutusalad selgelt välja kirjutada ja ülesannete iseloomust aimu anda, siis töökeskkonna tunnetust on palju keerulisem edasi anda. Loodame, et oleme selle postitusega huvilistele natukene rohkem avanud, milline on meie labor ja mida võib ees oodata meiega liitudes. Muidugi on võimalik lugeda täpsemalt ka meie tegevustest varasematest blogipostitustest ning jälgida meie tegevusi Facebookis, LinkedInis ja X-is.
Mobiilsusuuringute labori assistendi ametikohaga seotud kandideerimise info leiad siit: LINK
Küsimuste korral on võimalik meiega ühendust võtta mobilitylab@ut.ee.
Jääme kandidaatidega põnevaid kohtumisi ootama!