A new member joins the team!

Home » BLOG » A new member joins the team!

Postitus eesti keeles

The Mobility Lab has a new member – a specialist Jürgen Öövel, who also is an undergraduate in Geography! In order to get to know him better, he answered to three questions. Welcome, Jürgen!

Why did you choose geography? 

Ever since I was a small kid, I have had a pull toward maps. I can remember visiting my grandparents and spending countless hours imagining empires falling and rising on the pages of The World Atlas. Later on, I looked over my father’s shoulder as he made maps or looked in awe as he used bulky handheld GPS devices. All this has primed me to love geography, so I just followed my heart’s call and ended up studying geography in the University of Tartu.

What do you do in your free time? 

I have quite a few hobbies. I love photography (https://www.instagram.com/jurgen_oo/) and hiking, so when I get a chance, I will go hunting for some photos in the vast wilderness of Estonia. If I must stay in the city, then I get my friends together for some board games. And in order to do something competitive, I also play ultimate frisbee. 

One of Jürgen’s nature photos. Photo credit: Jürgen Öövel

What is your favourite book? 

There have been different favourites throughout my life. The first and probably the most influential is J.R.R. Tolkien’s “Hobbit” that introduced me to the fantasy genre and still has a special place in my heart. My second favourite would be J. Verne’s “The Mysterious Island”. Finally, the best Estonian authors book is “Helmandi silmus” by T. Liias. This book was such a thriller that I physically couldn’t put it down.

Mobiilsusuuringute laboril on märtsist alates uus liige – spetsialist ja ühtlasi geograafiatudeng Jürgen Öövel! Selleks, et uue liikmega paremini tuttavaks saada, vastas ta kolmele küsimusele. Labori poolt – tere tulemast!

Miks just geograafia? 

Juba väiksest peale on maakaardid mind paelunud. Mäletan külaskäike vanavanemate juurde, kus veetsin lugematuid tunde atlase lehtedel väljamõeldud impeeriumite tõuse ja langusi ette kujutades. Vanemaks saades vaatasin üle isa õla, kuidas ta kaarte valmistas või kuidas GPS-iga tegeles. Kõik need kogemused tekitasid huvi ja armastuse geograafia vastu ning lõppude lõpuks järgisin ma enda südame kutset, mis tõi mind Tartu Ülikooli geograafiat õppima.

Millega sa vabal ajal tegeled? 

Minu huvid ulatuvad seinast seina. Ma tegelen fotograafiaga (https://www.instagram.com/jurgen_oo/) ning kuna mu peamiseks teemaks on loodusfotograafia siis ühendan ma seda igal võimalusel matkamisega Eesti metsikutes paikades. Kui ma loodusesse ei pääse, siis mängin sõpruskonnaga lauamänge või loen raamatuid. Viimaks, et aktiivselt trenni teha ning inimestega võistelda, mängin ma ultimate frisbee’d. 

Üks Jürgeni loodusfotodest. Autor: Jürgen Öövel

Mis on sinu lemmikraamat? 

Mul on olnud mitmeid lemmikraamatuid, kuid mõned on erilisemad kui teised. Kõige mõjukam on kindlasti J.R.R. Tolkien’i „Kääbik“, mis viis mind fantaasiakirjanduseni ning omab seetõttu erilist kohta minu südames. Teiseks lemmikuks on J. Verne’i „Saladuslik saar“. Viimaks toon välja enda lemmiku eesti kirjaniku teose, milleks on T. Liiase „Helmandi silmus“. Tegemist on nii põneva raamatuga, et ka teisel lugemisel ei suutnud ma raamatut enne lõpuni jõudmist käest panna. 

Published
Categorized as Blog

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *